
Kødsalg giver 6.000 kroner til Skovlund Friskoles elever.
Forfatter:
Omkring 40 bestillinger på kød fra Tistrup Slagtehus har denne gang givet cirka 6.000 kroner til Skovlund Friskoles Støtteforening. Pengene går til ting og oplevelser, der kommer skolens elever til gode.
Der var godt gang i udleveringen ved Skovlund Friskole torsdag eftermiddag, da de lokale kunne hente deres bestillinger på kød fra Tistrup Slagtehus.
Støtteforeningens formål er at støtte Skovlund Friskole, og arbejdet består blandt andet i at samle penge ind, som efterfølgende bruges på ting og oplevelser til glæde for skolens elever.
Kødsalg to gange om året
To gange om året får elevernes familier samt borgere i Skovlund og omegn mulighed for at bestille kød gennem støtteforeningen.
Det er andet år i træk, at støtteforeningen benytter sig af ordningen. I Skovlund by bliver der delt bestillingssedler ud i postkasserne både forår og efterår, så de lokale får mulighed for at bakke op om initiativet.
Ordningen har vist sig at have god opbakning. Hver gang kommer der typisk mellem 40 og 50 bestillinger.
Når kødet bliver solgt gennem støtteforeningen, modtager foreningen en procentdel af salget. Overskuddet går direkte til Skovlund Friskoles Støtteforening og dermed til aktiviteter og andre tiltag, som kommer eleverne på friskolen til gode.
Næste mulighed er i maj 2027
Næste gang, der bliver mulighed for at bestille kød og samtidig støtte Skovlund Friskoles Støtteforening, bliver i maj 2027.
Vil man bakke op om initiativet eller høre mere om næste kødsalg, kan man kontakte Skovlund Friskoles Støtteforening via foreningens Facebookside eller hjemmeside.
Localnews.dk
STL NETVÆRK
Sponsorer på artiklen kan ses på STL- NETVÆRK og samarbejdspartnere. https://www.localnews.dk/samarbejdspartnere
