Nørholm - Hulvigvej spærres i 11 uger i forbindelse med etablering af ny rundkørsel
Forfatter:
Trafikken omlægges via Tistrup under arbejdet, som skal forbedre sikkerheden nord for Sig.
Fra mandag den 3. august spærres Hulvigvej ved krydset med Vardevej. Spærringen sker i forbindelse med etablering en ny rundkørsel, der skal forbedre trafiksikkerheden, og den forventes at vare i cirka 11 uger.
I forbindelse med etableringen af den nye rundkørsel ved Hulvigvej og Vardevej nord for Sig bliver Hulvigvej spærret for trafik. I perioden bliver trafik fra Hodde mod Varde ledt via Letbækvej og Krarupvej til Tistrup, og trafik fra Varde mod Grindsted via Hulvigvej bliver ledt via Tistrup, Krarupvej og Letbækvej til Hodde.
Spærringen vil være skiltet med omkørselsruterne og vil give forlænget rejsetid, men Vejdirektoratet forventer ikke større trafikale problemer.
Vejdirektoratet beklager de gener, som arbejdet medfører for trafikanter og naboer, og opfordrer trafikanterne til at planlægge rejsen i god tid.
Det er Kølkær entreprenør A/S, der skal stå for at ombygge krydset.
Yderligere informationer
Morten Foli, projektleder i Vejdirektoratet, tlf.: 7244 3179 Jeppe Lefoli Ernst, kommunikationskonsulent, Vejdirektoratet, tlf.: 4011 1990
